sobota, 8 czerwca 2013

Zdrowy, ekologiczny i prosty sposób na kasze i ryże


Jako że w diecie wegańskiej i wegetariańskiej kasze stanowią dość istotny element żywienia ważne jest aby przygotowywać je o sposób, który zapewni nam wykorzystanie większości, jak nie wszystkich składników odżywczych. I dlatego kaszom i ryżom w torebkach mówimy zdecydowane NIE! No chyba, że torebki przecinamy i wysypujemy z nich zawartość, wtedy mogą być ;) Gotowanie ich w torebkach powoduje, że wraz z wodą wylewamy wszystko co najlepsze. Torebki zostały wymyślone dla osób, które boją się przypalić kaszę i nie chcą stać ileś tam minut nad kuchenką pilnując gotującej się wody. Każdemu nam się zdarzyło przypalić ryż czy kaszę czasem nawet razem z garnkiem (oj tak, Nipaqui coś o tym wie ;]), ale na to wszystko jest stary sprawdzony sposób naszych babć, który oprócz tego, że jest bezpieczny i odporny na przypalenie, jest zdrowy i super ekologiczny, gdyż wymaga minimalnych pokładów energii cieplnej.
Gotujemy odpowiednią ilość wody w garnku na ilość kaszy/ ryżu jaką chcemy przygotować. Do wrzącej wody wsypujemy kaszę i ewentualnie przyprawy jeśli chcemy. Czekamy aby woda ponownie się zagotowała i wyłączamy ognień. Bierzemy garnek i zawijamy go w koc/ ścierki/ czy jak robiły nasze babcie w kołdrę :) Ja zawijam w 2-3 ścierki i odstawiam na 10-15 minut max. 





W tym czasie kasza sobie spokojnie dojdzie, woda się wchłonie i nie będziemy marnować żadnych pierwiastków ani witamin. A my w tym czasie możemy przygotowywać resztę obiadu. Jeśli chcemy aby kasza była długo ciepła możemy skorzystać ze wspomnianego wyżej sposobu naszych babć, czyli zawinięcie w kołdrę. A dla osób, które posiadają dobrze garnki o grubych dnach zawijanie w ścierki może nawet nie być potrzebne (ja do takowych jeszcze nie należę ;)).

Jeśli chodzi o ilość wody odpowiednią do rodzaju kaszy czy ryżu trzeba to 'wyczuć'. U mnie ta ilość zawsze oscyluje między 1,5 do 2 szklanek wody na 1 szklankę kaszy.
Kasza jaglana - 1,5 szklanki, przepłukać przed gotowaniem aby pozbyć się goryczki

Kasza gryczana - 1,5 szklanki

Kasza jęczmienna - bliżej 2 szklanek wody

Kasza orkiszowa - 1,5 szklanki

Ryż brązowy i biały - 2 szklanki

Ale jak mówię, trzeba popróbować i wyczuć, bo czasem też zależy od kaszy. 

Tutaj robiłam kaszę jaglaną z suszonymi warzywami dla smaku:






2 komentarze:

  1. przepraszam, że tak w komentarzu, ale nie mogłam znaleźć kontaktu do Ciebie. interesuje mnie w jaki sposób umieściłaś ten banerek z iHerba ze swoim kodem, czy mogłabym prosić o instrukcję?:) mój email: justine617@o2.pl
    z góry dzięki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej! Zobacz tutaj: http://rewards.iherb.com/promoting-tips#blogs

      Usuń