Grupa jedzeniowa, którą chciałabym wam w różnych wpisach przybliżyć to tzw. 'superfoods', czyli specjalna kategoria żywieniowa występująca w naturze. Są lekkie kalorycznie ale za to napakowane w składniki odżywcze, są genialnym źródłem przeciwutleniaczy. Superfoods są jednocześnie jedzeniem i lekarstwem, które mają zdolność niesamowicie podwyższać siłę życiową i energię ciała, i są jednym z najlepszych wyborów w celu wzmocnienia organizmu, ożywienia naszego układu odpornościowego, wzrostu produkcji serotoniny, oczyszczenia i zalkalizowania (odkwaszenia) naszego organizmu.
Wśród superfoods mamy całą grupę alg, a najpopularniejszą z nich jest właśnie spirulina.
Spirulina to rodzaj niebiesko – zielonych, mikroskopijnych alg z grupy sinic. Jako że glony były jedną z pierwszych form życia ich moc jest ogromna. Spirulina jest fito-planktonem, który zawiera praktycznie wszystkie składniki odżywcze potrzebne człowiekowi.
- Zawiera od 65 do 71% białka, co czyni ją pokarmem o największej koncentracji białka (więcej niż w wołowinie czy soi)
- Jest kompletnym źródłem białka. Zawiera wszystkie osiem niezbędnych aminokwasów a w sumie można w niej znaleźć osiemnaście aminokwasów.
- Jest bogata w witaminę A (beta-karoten), B1, B2, B6, E i K.
- Jest obfitym źródłem chlorofilu, soli, fitoskładników i enzymów.
- Spirulina byłą głównym źródłem białka dla milionów ludzi w Meksyku przez około 5 tysięcy lat!
- Jest jednym z najlepszych źródeł kwasu y-linolenowego (GLA), przeciwzapalnego niezbędnego kwasu tłuszczowego niezbędnego dla zdrowego układu nerwowego.
- Zawiera fikocyjaninę, silny wzmacniający zdrowie barwnik, który nadaje spirulinie kolor niebiesko-zielony.
Tutaj np. mamy koktajl mocno truskawkowy z bananem + spirulina.
Jeśli nie przeszkadza wam zmiana koloru na ciemnozielony można np. dodać trochę spiruliny do porannej owsianki czy pulpy śniadaniowej (klik), czy coś co ja lubię robić oprócz szejków: dodaję czasem do mojego szybkiego placka śniadaniowego (klik)
Polecam!!
---------------
Źródła:
1. 'Superfoods (The Food and medicine of the future)', Wolfe David, 2009
2. http://foodmatters.tv/superfoods
Czy smak spiruliny jest wyczuwalny w koktajlu? Ja robię koktajle z trawą z młodego jęczmienia i dodając go za dużo smak koktajlu jest przesiąknięty trawą.
OdpowiedzUsuńDodaję łyżeczkę i jest lekko wyczuwalna ale ja się przyzwyczaiłam do smaku. Można zacząć z połową płaskiej łyżeczki i spróbować jak pasuje :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSpirulina to bakteria, a nie glon.
OdpowiedzUsuńMoże nie smakuje najlepiej, ale warto się poświęcić, bo to samo zdrowie! :)
OdpowiedzUsuń